Versenypróba: KTM EXC 450 R
Próbahajtás MOTO

Ha egy motorkerékpár állítólag "versenyre kész", akkor az ilyen gép egyetlen igazi próbáját versenynek nevezik. A szlovén sífutó -bajnokság ideális erre: egyrészt azért, mert versenyengedély nélkül lehet versenyezni, másrészt, mert viszonylag szorosak a versenyek, harmadrészt, mert minden futamot szombaton rendeznek; így vasárnap begyógyíthatod (vagy legalábbis megtisztíthatod) a motorkerékpárodon és minden felszerelésedben levő harci sebeket. A kétnapos versenyek lényegesen több időt igényelnek, ami viszont mindannyiunknak hiányzik.

Az első verseny Dragonjban volt, és a teszt EXC -t szó szerint az első szervizből hoztuk. Három órával később Simon lítiumban kicserélte az olajszűrőt, az olajat (Motorex 15W50), ellenőrizte a szelepeket, a küllőket a kerekeken és megtisztította a motor elején lévő kipufogócsövet, ahol az első napon azonnal megpörköltem a nadrágomat. Nélkülözhetetlen tartozék, amelyet a KTM nem kínál alapfelszereltségként (a csőváz minden szükséges menetes lyukkal rendelkezik) a motorvédő. Választhat műanyagot, de a fém "szívósabb", bár nehezebb, és kellemetlen lapított kíséretet ad az egyhengeres motor zúgásához. Ami senkit sem fog megijeszteni, miért hirtelen őrlődik a motor, mintha nincs benne olaj. A verseny előtti utolsó napon a Shire-i raktárukban volt (www.ready-2-race.com). Szó szerint egy órával a rajt előtt megtudtuk, hogy a bal gumi kar elfordul a kormányon, ami igazi rémálom lehet a verseny során. Még egyszer köszönöm Dejannak és annak, aki kölcsönadta a táviratot.

És hogy teljesített a bringa azon a majdnem három kilométeres pályán, amelyet két órán keresztül vezettünk? Az első körökben mindketten valahol fa, majd üvegesek voltunk, 20 kör után pedig 39 versenyzőből kilencedik lettem az E2 R2 osztályban. Az utolsó előtti körben azt vettem észre, hogy kisebb sebességnél füstöl a folyadékhűtő, és nagy valószínűséggel a "gyilkos" körül felgyülemlett szennyeződés volt a probléma, ami miatt nem tudta elég hőt elvezetni. Ebben az esetben az EXC nem habozik forró vizet önteni a felületre, mivel nem rendelkezik tágulási tartállyal és kényszerhűtéssel (alapkivitelben). Két órán keresztül nem kellett tankolni, mivel alig ette meg az átlátszó tartály felét.

A Slovenj Hradec -i verseny előtt le kell cserélnem a tengelykapcsoló- és fékkarokat váltókra, vagy zárt kormányvédőket kell felszerelnem, hogy a verseny véget nem érjen idő előtt egy ártatlan esés miatt. Most én is elégedett vagyok a sebességváltóval, amely működés közben nehéz volt, de alapjáraton. A hevedereket azonban a súlyhoz kell igazítani, hogy megakadályozzák, hogy elakadjanak a hosszú ugrások után. A motorra még hat verseny vár, és a szezon végén radikális jelentést ígérünk.

Nézzük meg, hogy a KTM szlogen kitart -e vagy sem.

szöveg: Matevž Hribar, fotó: Uroš Modlič (www.foto-modlic.si), Matevž Vogrin, David Dolenc, Matevž Hribar

Mennyibe kerül euróban?

Első szerviz (olaj, szűrő, fogyóeszközök, munka) 99 EUR

Alumínium motorpajzs X FUN 129 EUR

KTM EXC 450 R

Tesztkocsi ára: 8.890 €.

Műszaki információk

motor: egyhengeres, négyütemű, 449 cm3, tömörítési arány 3: 11, Keihin FCR-MX 9 porlasztó, elektromos és lábindító.

Maximális teljesítmény: például.

Maximális nyomaték: például.

Energiaátvitel: Hajtómű 6 sebességes, lánc.

Keret: cső alakú acél, kiegészítő alumínium.

Fékek: elülső tekercs? 260 mm, hátsó tekercs? 220 mm.

Felfüggesztés: elöl állítható fordított teleszkópos villa WP? 48 mm, 300 mm menet, WP egyetlen állítható hátsó lengéscsillapító, 335 mm menet.

Gumiabroncsok: 90/90-21, 140/80-18.

Ülésmagasság a talajtól: 985 mm.